Trimovanie srsti

Trimovanie je špeciálna úprava srsti hrubosrstých plemien psov. Ich srsť totiž nepozná bežný cyklus vypadávania podľa ročných období, ale dorastá a odumiera priebežne po celý rok.

Trimovanie sa skladá z vytrhávania odumretej srsti (vrátane korienkov), ktorá sama nevypadá. Správne trimovaným psom nepadá srsť. Vďaka trimovaniu srsť hrubne a stáva sa odolnejšou voči vonkajším vplyvom okolia. Pokiaľ sa hrubosrsté plemeno ostrihá, čo znamená, že nedôjte k výmene chlpov, jeho srsť splstnatie a stráca svoju ochrannú funkciu.

Vzhľadom k celkovej štruktúre chlpu je i samovoľné vypadávanie obtiažne, a práve trimovaním sa tento nedostatok vykompenzuje. Srsť sa vďaka nemu lepšie regeneruje, pravidelne dorastá, pôsobí zdravo a sviežo.

handling-dogs-95469024-resized.jpg

Kedy začať s trimovaním srsti psov

Na trimovanie je nevyhnutné, aby si pes zvykol. Mal by to brať ako pravidelnú súčasť starostlivosti. Prvá úprava touto technikou by mala začať v 6 mesiacoch. V tomto období bude úprava pomerne jednoduchá, psa nebude nijako stresovať.

Za predpokladu, že budete trimovanie pravidelne opakovať, vznikne u psa pravidelný návyk. Frekvenciu by ste mali zvoliť podľa rýchlosti dorastania srsti. Pozor, nikdy však netrimujte pred vznikom nového srstnatého podkladu!

Trimovať doma alebo isť radšej do salónu?

Salón pre psov môže byť výhoda, pokiaľ sa trimovaniu potrebujete priučiť, alebo ak ste ho ešte nerobili. Trimujú tu profesionáli, ktorý majú za sebou veľa skúseností.

Pri výbere salónu vám preto pomôžu osobné odporučenia, celkový charakter salónu, spôsob práce.

Chovatelia, ktorý svojho psa pravidelne vystavujú, takmer výhradne preferujú domácu úpravu vzhľadu. Takýto psíčkari na výstavách sami vidia, čo porotci hodnotia najviac a tomu sa potom snažia prispôsobiť vzhľad svojho psíka.

Trimovanie alebo strihanie?

Trimovanie a strihanie sú 2 rozdielne veci. Strihaním srsť iba skracujeme, pričom trimovaním podporujeme celkovú obnovu a zdravý vývoj a nielen to. Môžeme ľahko odstrániť nedostatky a vyzdvihnúť pozitíva postavy.

Nutná výbava pri trimovaní

Spočiatku si vystačíme s minimom nástrojov. Stačia dva trimovacie nože rôznej hustoty. Pozor však na to, že nové sú veľmi ostré. Ďalej budeme potrebovať efilačné nožnice, trimovací kameň (pemzu), jedny veľké a jedny malé sponovacie nožnice.

Profi chovateľom sa ešte hodí trimovací stôl. Je to stojan, do ktorého sa pes „ukotví“ a vy získate voľné ruky.

Trimovanie srsti psov

Pokiaľ sa pred trimovaním rozhodnete pre kúpeľ, použite šampón a kondicionér pre psov. Srsť zbavenú nečistôt rozčešte. U niektorých plemien je však zjemnenie srsti pred výstavou nežiaduce. V takýchto prípadoch je preto vhodné začať s úpravou srsti najmenej 2 týždne až 2 mesiace pred výstavou.

Psíka po umytí ľahko vyfúkajte fénom a rozčešte. Úprava a miera strihu srsti je značne individuálna a môže byť ovplyvnená buď estetickým cítením majiteľa, alebo štandardmi pre vaše plemeno. Dôležité je zachovať súmernosť všetkých partií a zohľadniť fyziológiu psa.

7594023_l.jpg

Dnes je 18.február 2018, meniny má Jaromír, zajtra Vlasta
+421 910 444 123